Technologia odzysku odpadów opracowana przez Mo-BRUK opiera się na procesie stabilizacji i zestalania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne.
W naszych instalacjach w procesach R5 lub D9 przetwarzamy odpady nieorganiczne takie jak: żużle i pyły ze spalarni odpadów komunalnych i przemysłowych, pozostałości po spalaniu komunalnych osadów ściekowych, osady z zakładowych oczyszczalni ścieków, szlamy pogalwaniczne, odpady poprodukcyjne z procesów obróbki metali.
Produktem finalnym procesu zagospodarowania jest „Granulat Cementowy”.
Produkt ten może być wykorzystany jako kruszywo sztuczne w budownictwie drogowym, materiał rekultywacyjne lub jako podsadzka hydrauliczna stosowana przy rekultywacji zdegradowanych terenów pokopalnianych.
Produkowany „Granulat Cementowy” posiada:
- Aprobatę Techniczną Instytutu Budowy Dróg i Mostów, nr AT/2007-03-1357/3,
- Ocenę przydatności granulatu cementowego Mo-BRUK jako materiału podsadzkowego w podziemnych wyrobiskach górniczych” wykonana przez Główny Instytut Górnictwa
- Ocenę toksyczności i szkodliwości granulatu cementowego Mo BRUK wykonaną przez Katedrę i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.
Od 2002 roku posiadamy Składowisko Odpadów Przemysłowych przystosowane do deponowania kilkuset rodzajów odpadów w dwóch procesach: R12 – odzysk odpadów na składowisku oraz D5 – unieszkodliwianie poprzez składowanie.
UWAGA! DOSTAWCA ODPADÓW ZOBOWIĄZANY jest przed ich umieszczeniem na składowisku, do przekazania zarządzającemu składowiskiem PODSTAWOWEJ CHARAKTERYSTYKI ODPADU ORAZ AKTUALNEGO TESTU ZGODNOŚCI.
Jednocześnie informujemy, że zgodnie z Rzporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 16.07.2015 roku w sprawie dopuszczenia odpadów do składowania na składowiskach dopuszcza się sporządzenie podstawowej charakterystyki odpadu, bez wykonywania testów zgodności dla niektórych odpadów.
W takich przypadkach odpady mogą być dopuszczone do składowania, jeżeli wytwórca lub posiadacz odpadów odpowiedzialny za ich zagospodarowanie przekaże informację w tym zakresie zarządzającemu składowiskiem – np. w podstawowej charakterystyce odpadu.
Spółka Mo-BRUK posiada trzy instalacje na terenie kraju w których zagospodarowywane są odpady nieorganiczne
- Zakład Odzysku Odpadów w m. Niecew (woj. małopolskie) o rocznych możliwościach przerobu odpadów na poziomie 30 000 Mg. Zakład ten działa przy siedzibie głównej
Mo-BRUK od 1997 roku.
- Zakład Odzysku Odpadów Nieorganicznych w m. Skarbimierz (woj. opolskie) uruchomiony został w 2014 roku. Roczne moce przerobowe wynoszą 70 000 Mg.
- Składowisko Odpadów Przemysłowych w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie), na którym możemy deponować odpady inne niż niebezpieczne.
|