• 33-322 Korzenna, Niecew 68
  • +48 18 441 70 48
  • mobruk@mobruk.pl
  • EnglishPolish

Henryk Siodmok nowym prezesem Mo-BRUK-u

Henryk Siodmok nowym prezesem Mo-BRUK-u

Henryk Siodmok został powołany przez radę nadzorczą Mo-BRUK-u, lidera polskiej branży przetwarzania odpadów przemysłowych, na stanowisko prezesa. Funkcję obejmie 10 lipca 2022 r.

Henryk Siodmok prezes elekt

Objęcie funkcji prezesa Mo-BRUK-u to dla mnie duża nobilitacja. Dzisiaj Mo-BRUK to jedna z 60 największych spółek notowanych na GPW, systematycznie zwiększająca skalę działania, przy zachowaniu ponadprzeciętnej rentowności, dzieląca się z akcjonariuszami owocami pracy w postaci dywidendy. Nasze ambicje są jednak znacznie większe. Branża przetwarzania odpadów ma przed sobą doskonałe perspektywy wzrostu, wspierane sprzyjającym otoczeniem legislacyjnym, polityką UE promującą „zieloną gospodarkę”, a przede wszystkim zmianami w świadomości społeczeństwa, które w centrum stawia ekologię i zasady zrównoważonego rozwoju. Myślimy zarówno o kontynuacji wzrostu organicznego, m.in. dzięki inwestycjom w rozbudowę mocy produkcyjnych, jak i przejęciach w nowych dla nas segmentach rynku. Wierzę, że moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe i zdobyta wiedza wzmocnią Mo-BRUK.

Henryk Siodmok pracę w Mo-BRUK-u rozpoczął w 2022 r., pełniąc dotychczas funkcję dyrektora zarządzającego.

Henryk Siodmok jest doktorem nauk ekonomicznych, absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie na kierunku Ekonomia i Organizacja Handlu Zagranicznego oraz studiów MBA ISEAD w Fontainebleau. Pracę doktorską, dotyczącą zarządzania relacjami z klientami w organizacjach sieciowych, obronił w SGH w 2004 r.

Przebieg kariery:

1989-1990 analityk operacyjny w Pasco Company,

1991-1995 konsultant w firmie doradczej Bain & Co,

1996-1997 dyrektor rozwoju na Europę Wschodnią oraz prezes Tenneco Automotive Polska,

1997-2000 prezes FLiD Drumet S.A.,

2000-2003 prezes zarządu Carman Polska sp. z o.o.,

2003-2004 wiceprezes ds. sprzedaży, finansów, kadr, informatyki, rozwoju i administracji w US Pharmacia sp. z o.o.,

2005-2007 wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Grupy LOTOS S.A.,

2007-2019 prezes Grupy ATLAS,

2019-2022 prezes spółki Dobrowolski Sp. z o.o.

Henryk Siodmok jest ekspertem Centrum im. Adama Smith’a, współautorem i autorem publikacji ekonomicznych, w szczególności z zakresu przedsiębiorczości, kwestii reform podatkowych i wspólnych obszarów walutowych.

W dotychczasowej historii Mo-BRUK przekazał akcjonariuszom przede wszystkim w formie dywidendy, a także skupu akcji własnych, 249 mln zł. W 2021 r. spółka wypracowała 267,2 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 151,3 mln zł EBITDA, co przełożyło się na blisko 57-proc. rentowność.

Do końca 2023 r., m.in. dzięki planowanym inwestycjom o wartości ok. 80 mln zł, spółka zakłada przyjęcie dodatkowych 8 tys. ton odpadów w segmencie spalania oraz 140 tys. ton w segmencie stabilizacji. Ponadto, Mo-BRUK analizuje rynek pod kątem transakcji M&A, z uwzględnieniem podmiotów działających w nowych dla spółki, perspektywicznych segmentach rynku.

Mo-BRUK rozwija się z uwzględnieniem aspektów ESG – środowisko (E), społeczeństwo (S), zarządzanie (G) – dlatego spółka począwszy od bieżącego roku zamierza raportować w tym standardzie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów.

O spółce:

Grupa Mo-BRUK jest liderem polskiej branży przetwarzania odpadów przemysłowych, niebezpiecznych oraz wybranych frakcji odpadów komunalnych. Firma z odpadów produkuje m.in. paliwa alternatywne, będące cennym surowcem energetycznym, a także według własnej, opatentowanej technologii wytwarza sztuczne kruszywo stosowane m.in. w drogownictwie lub jako materiał rekultywacyjny. Grupa Mo-BRUK posiada dwie spalarnie, w których przetwarzane są m.in odpady medyczne i niebezpieczne. Akcje spółki notowane są na głównym parkiecie GPW od 2012 r.