• 33-322 Korzenna, Niecew 68
  • +48 18 441 70 48
  • mobruk@mobruk.pl
  • EnglishPolish

Mo-BRUK zmodernizuje zakład w Karsach za 134 mln zł, wybrał generalnego wykonawcę inwestycji

Mo-BRUK, lider polskiej branży przetwarzania odpadów przemysłowych, podpisał z firmą AB Industry wartą 134 mln zł netto umowę na generalne wykonawstwo inwestycji polegającej na modernizacji instalacji termicznego przekształcania odpadów w zakładzie w Karsach.

Po przeprowadzeniu konkursu ofert na modernizację zakładu w Karsach wybraliśmy generalnego wykonawcę. Inwestycję, dzięki której wykorzystamy w pełni roczne moce przerobowe instalacji w wysokości 25 tys. ton planujemy zrealizować do końca lipca 2024 r. Modernizacja obejmie również stworzenie modułu produkcji energii ORC o mocy min. 1200 kW. Wystąpiliśmy o wsparcie inwestycji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacją w wysokości 50 mln zł oraz preferencyjną pożyczką wysokości 53 mln zł.

Wiktor Mokrzycki wiceprezes Mo-BRUK-u

W przypadku spalarni w Jedliczu projekt rozbudowy zakłada wzrost rocznych mocy z aktualnych 8 tys. ton, do 16 tys. ton do końca 2024 r. Spółka przygotowuje się do pozyskania stosowanych pozwoleń administracyjnych.

Obecnie Mo-BRUK produkowaną w spalarniach energię cieplną wykorzystuje głównie do suszenia wytwarzanego RDF-u. Po rozbudowie obu zakładów spółka będzie dysponować nadwyżkami energii, którą wykorzysta do produkcji prądu, a pozostałą część zamierza sprzedać na zewnątrz.

Łączna wartość rozpoczętego w bieżącym roku programu inwestycyjnego, który potrwa do końca 2024 r. ma wynieść ok. 210 mln zł. Jego efektem będzie wzrost mocy produkcyjnych o 78 proc. w segmencie spalania oraz o 65 proc. w segmencie zestalania i stabilizacji odpadów.